نکته های خشک کردن لباس, نکته های شستشوی پاکپوش

نحوه ی شستشوی صحیح محلفه ها و رومیزی های با ارزش

نحوه ی شستشوی ملحفه ها و رومیزی های با ارزش

صدها سال پیش ملحفه، رومیزی و صنایع دستی پارچه ای، گرانبهاترین دارایی یک خانواده تلقی می شد. این تجملات نتیجه کار پر زحمت در دشت و مزرعه و مهارت فوق العاده در کنار چرخ ریسندگی و کارگاه های بافندگی بود. یک دختر جوان سالها قبل از آنکه خواستگاری پیدا کند، با گلدوزی حروف و قلاب بافی های ظریف به تزئین تکه های انتخابی می پرداخت و جهیزیه خود را تکمیل می کرد.

امروزه این گنجینه ها را دورادور دوست داریم. ظریف ترین کارهای هنری در اتاق های زیر شیروانی و کمدها زندانی شده اند و تنها با آمدن میهمان ها در روزهای تعطیل، روشنایی روز را می بینند، اگر آن قدر خوش اقبالید که مالک چنین کارهای ظریفی هستید در حق خود و آنها لطفی کنید، از آنها بیشتر استفاده کنید. کنار گذاشتن طولانی آنها باعث زرد شدن و پوسیدگی قسمت های تا خورده می شود. استفاده از آنها شما را به مردم و افتخارات گذشته تان پیوند می دهد.

مراقبت از یادگاری ها، امری لذت بخش است که مرهون صبوری شماست. تمیز و خوشبو کردن پارچه ها مثل روز اولشان رضایت خاطر ما را فراهم می کند و آن طور هم که گمان می برید وسواس به خرج دادن نیست:

شستشوی پارچه های گلدار نخی :
رومیزی ها، دستمال سفره ها و ملحفه های قدیمی را می توان با آب داغ و شوینده ملایم شست. برای اینکار از درجه مربوط به البسه ظریف استفاده کنید. هرگز از سفید کننده های کلر دار استفاده نکنید، زیرا باعث پوسیدگی پارچه می شود و ظرافت موجی شکل آن را از بین می برد. لباس های ظریف را روی طناب بیاندازید و با اندکی نم، بردارید و بلافاصله اطو کنید. اگر قرار است آن ها را مدتی طولانی کنار بگذارید کاملا خشک کنید و اطو نکنید.

شستشوی پارچه های مقاوم بدون گلدوزی و تور دوزی:
اگر نگران آب رفتن این پارچه ها نیستید با آب داغ، شوینده معمولی و برنامه شستشوی ملایم، بشویید. برای آنکه پارچه زیاد آب نرود از آب سرد استفاده کنید. روی بند بیندازید و با نم بردارید و بلافاصله اطو کنید. اگر می خواهید مدتی طولانی آن ها را کنار بگذارید کاملا خشک کنید اما اطو نکنید.
پارچه های کتانی را می توان با دور کوتاه و دمای پایین خشک کرد. البته در این صورت پارچه تا حدی چروک می شود، از طرفی حرارت زیاد خشک کن هم باعث پوسیدگی آن می شود. به همین دلیل این روش را برای یادگاری هایی که دوست دارید به نسل بعد برسد توصیه نمی کنیم.

پارچه های تزیینی ظریف:
این پارچه ها را بادست، آب سرد و شوینده معمولی بشویید. بعد از آبکشی، آن را لای حوله تمیز بپیچید، به آرامی فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود. از چلاندن یا پیچاندن آن خودداری کنید. روی بند خشک کنید، با نم بردارید و بلافاصله اطو کنید. اگر می خواهید پارچه گلدوزی شما خراب نشود طرف گلدوزی پارچه را روی یک حوله نرم قرار دهید و پشت آن را اطو کنید.

برای دانستن نکته های بیشتر ما را در اینستاگرام دنبال کنید

https://instagram.com/pakpooshapp

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *