نکته های خشک کردن لباس, نکته های شستشوی پاکپوش

شستشوی لباس های پشمی

شستشوی لباس های پشمی

قرن هاست که پشم با قابلیت نفوذ هوا، قدرت جذب و نرمی، ما را گرم و راحت نگه می دارد. الیاف آن از پشم قابل رویش گوسفندان اهلی تهیه می شود. همه جا از پشم استفاده می شود، در لباس های رسمی اداری تا لباس های آزاد خودمانی، پشم زود چروک نمی شود، الکتریسیته و بوی عرق را در خود نگه نمی دارد و در مقابل بارش باران سبک، مقاوم است و در ضمن خیلی زود به حالت اول خود برمی گردد. کافی است نیم ساعت آن را در بخار حمام آویزان کنید.
پشم های ارزان نامرغوب باعث شده تا همه پشم ها به ناحق به زبری و خشونت معروف شوند. مرغوب ترین آن ها مثل پشم بره و مرینوس، نرم و عالی هستند. پشم در سراسر دنیا تولید می شود، اما استرالیا، انگلستان و ایالات متحده بهترین پشم ها را تولید می کنند.
پارچه های پشمی نازک برای پوشاک تابستانی ایده آل هستند و پتوهای پشمی سبک کاملا مناسب شب های خنک تابستانی هستند. آما پشم های سنگین، تابستان را در انتظار اولین بارش های پاییزی در انباری سپری می کنند. برای جلوگیری از بیدزدگی آنها، از اسطوخودوس و چوب استفاده کنید.
علی رغم مقاومت و استحکام پشم، شستشوی آن باید با دقت و احتیاط انجام شود. اکثر پارچه های پشمی باید خشکشویی شوند. پشم قابل شستشو را بادست، آب سرد و صابون غیرقلیایی بشویید. سپس خوب آبکشی کنید و بدون آنکه لباس را بپیچانید با فشار آب آن را خارج کنید. روی زمین پهن کنید تا خنک شود.
از قدیم الایام بافندگان از شستن بافتنی پشمی با ماشین ناخرسند بوده اند. زیرا چرخش و تکان ماشین حتی با دور آهسته نیز باعث کرک دادن و نمدی شدن آن می شود. اصطکاک و سایش باعث در هم رفتن الیاف پشم و در نتیجه ضخیم و کوتاه شدن آن می شود. خوب اگر خواسته باشید یک کلاه نمدی درست کنید چندان هم بد نیست، اما اگر فقط بخواهید، یک ژاکت تمیز داشته باشید، مصیبتی است. اگر پشم نمدی شود دیگر از هم باز نمی شود. بعضی پشم ها را با پوششی شیمیایی پرداخت ویژه می کنند تا شسشتو با ماشین و خشک کن، نمدی نشوند.

 

 

برای دانستن نکته های بیشتر ما را در اینستاگرام دنبال کنید

https://instagram.com/pakpooshapp

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *